Tłuszcz nasycony oraz cholesterol to nie wrogowie człowieka!

Tłuszcz nasycony oraz cholesterol to nie wrogowie człowieka!

Dieta oraz zdrowe odżywienie jest nieodłącznie związana z wieloma mitami, które powstały na skutek niedouczenia, fałszywych informacji wynajdowanych w sieci oraz braku wiedzy. Raz usłyszany mit był podawany z ust do ust i w związku z tym wielu ludzi nie spożywa konkretnych produktów myśląc, że są one niezdrowe, co nie ma nic wspólnego z prawdą. Jednym z takich mitów jest przekonanie, że cholesterol znajdujący się w diecie jest winowajcą chorób serca oraz miażdżycy.

Naukowcy apelują, że cholesterol występujący w żywności tylko w niewielkim stopniu wpływa na choroby układu krążenia. Jest to związane z tym, że bez większych zmartwień można spożywać jajka oraz podroby ze względu na ich cenne właściwości i nie będzie się to wiązało z większą szansą na zawał serca. Oprócz tego, kwasy tłuszczowe nasycone, a także cholesterol, które występują w diecie ajantapharma.com.pl nie odpowiadają za pojawienie się miażdżycy innych chorób związanych z układem krążeniowym.

Kolejny mit – niski cholesterol sprawia, że człowiek szybciej umiera w porównaniu do wysokiego. Wymienione choroby są skutkiem ubocznym uszkodzenia śródbłonka w naczynkach krwionośnych, a także występującego w nich przewlekłego stanu zapalnego. Stan zapalny jest związany z nałogiem palenia papierosów, cukrzycą, kluczową rolę odgrywa także proporcja kwasów tłuszczowych (omega-3 w stosunku do mega-6).

Naprawdę nie warto wierzyć ze wszystkie mity przekazywane z pokolenia na pokolenie, gdyż wiele z nich zostało już zanegowanych przez naukowców oraz dietetyków w licznych badaniach. Jeśli człowiek nie jest pewien czy powinien jakiś produkt spożywać czy raczej z niego zrezygnować należy zapytać osobę wykształconą w zakresie dietetyki oraz odżywiania bądź pokierować się własnym instynktem, gdzie produkty z mniejszą ilością składników są zdrowsze niż te bardziej przetworzone (warto więc sięgnąć po surowe warzywa, aniżeli gotową pastę warzywną, którą smaruje się kanapki).

Posted on 14 lutego, 2019 in artykuły

Share the Story

About the Author

Back to Top